تبلیغات
حضـورتا ظهـور - چرا اصلاح طلبان به اقتصاد زمان خود نباید افتخار کنند؟

حضـورتا ظهـور

راه معنویت و صفا، كوچه بن‏بست نیست!(مقام معظم رهبری)

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ حضـورتا ظهـورخوش آمد میگویم ... برای سلامتی و فرج آقاامام زمان(عج)صلـــوات.اللهم صل علی محمدوال محمدوعجل فرجهم

آقای خاتمی كتاب ربع قرن نشیب و فراز را بخوانید
«سعى كردم هرچه را مى گویم راست باشد. البته برخى راست ها را نمى شود گفت. اگر همه راست ها را نگفتم، اما هیچ دروغى هم نگفتم، در حالى كه همیشه دولت تخریب مى شد.»
به گزارش خبرنگار اقتصادی مشرق ، این روزها که بازار انتقادات اقتصادی از دولت دهم داغ داغ است و اصلاح طلبان با گل و بلبل نشان دادن اقتصاد آن دوران به سیاه نمایی از اوضاع کنونی اقتصاد کشور می پردازند ،جا دارد که به گفته های و سخنان و اسناد مربوط به دوران مدیریت اصلاح طلبان نگاهی انداخته ،شاید در اظهارات خود بازنگری داشته باشند .

«سعى كردم هرچه را مى گویم راست باشد. البته برخى راست ها را نمى شود گفت. اگر همه راست ها را نگفتم، اما هیچ دروغى هم نگفتم، در حالى كه همیشه دولت تخریب مى شد.»

این جملات بخشى از مصاحبه خاتمى با یك ماهنامه اقتصادی در اسفند ماه 85 است كه در آن سال از سوى خبرگزارى ایسنا نیز منتشر شد. ..............


متأسفانه مرورى بر مصاحبه صورت گرفته و محتویات آن یك واقعیت تلخ را نشان مى دهد و آن ارائه تحلیل ها، آمار و ارقام و اظهار نظرهایى است كه برخى از آنها غیرواقعى و برخى دیگر اگر نگوییم دروغ، مى توان گفت ناشى از غفلت و ناآگاهى است.


به برخى از این موارد اشاره مى شود:

 
۱- آقاى خاتمى در مصاحبه خود كه بخشى از آن به مسائل اقتصادى اختصاص دارد، درباره عملكرد دولت خود مى گوید: 
«بسیارى از اقدامات در جهت تولید براى صادرات بود، چرا كه یكى از مشكلات اقتصاد كشور فاصله میان واردات و صادرات است. در سال ،۸۳ واردات حدود ۳۱ میلیارد دلار بود و صادرات غیرنفتى با وجود رشد خوب به ۱۱ میلیارد دلار رسید. فاصله میان ۱۱ تا ۳۱ میلیارد دلار هم با پول نفت پر شد. البته حدود ۱۴ درصد از واردات آن زمان مربوط به كالاهاى مصرفى بود و بیشتر واردات به مواد اولیه و كالاى واسطه اى و سرمایه اى اختصاص داشت. از آن زمان به بعد فاصله صادرات و واردات هم بیشتر شده است.»


اما واقعیت چیست؟

آقاى خاتمى احتمالاً از روى غفلت، آمار صادرات غیرنفتى را در سال ۸۳ حدود ۱۱ میلیارد دلار مى داند، در حالى كه صادرات غیرنفتى براساس نماگرهاى اقتصادى كه توسط بانك مركزى منتشر و مورد استناد بسیارى از اقتصاددانان كشور قرار مى گیرد، در پایان سال ۸۳ حدود ۷ میلیارد و ۵۳۷ میلیون دلار بوده است. جالب است بدانیم كه آقاى خاتمى حجم واردات را در این سال ۳۱ میلیارد دلار اعلام كرده، در حالى كه آمار بانك مركزى این میزان را ۳۸ میلیارد و ۱۹۹ میلیون دلار مى داند.


اما این تمام ماجرا نیست. براى پى بردن به بخش تجارت خارجى كشور در سال هاى گذشته، خوب است نگاهى به كتاب «ربع قرن نشیب و فراز» كه توسط وزارت امور اقتصادى و دارایى در سال ،۸۳ یعنى زمان مدیریت تیم اقتصادى دولت هشتم منتشر شد، داشته باشیم.این كتاب در بحث چالش هاى برنامه سوم، به رشد بى رویه واردات در این برنامه اشاره كرده و مى نویسد:


«رشد بى رویه واردات طى برنامه سوم كه به مراتب فراتر از درآمدهاى ارزى دائمى كشور ارزیابى مى شود، عملاً منجر به افزایش دامنه كسرى تراز تجارى كالایى بدون نفت از منفى ۱۰‎/۵ میلیارد دلار در سال ۱۳۷۹ به حدود منفى ۲۰ میلیارد دلار در سال ۱۳۸۱ گردیده است.»


۲-  بخشى از مصاحبه آقاى خاتمى به مباحثى درباره حساب ذخیره ارزى اختصاص دارد.ایشان مى گوید:


«حساب ذخیره ارزى دو هدف داشت: ۱-  مقابله با نوسانات قیمت نفت، ۲-  نفت كه متعلق به مردم است در اختیار آنها قرار گیرد. در مدت ۳ سالى كه حساب ذخیره تشكیل شده بود، حدود ۷ میلیارد دلار براى اجراى طرح ها گشایش اعتبار شد.»

اما واقعیت چه مى گوید؟

 باز هم توجه آقاى خاتمى و کاندیداهایی که سنگ وی را به سینه می زنند را به كتاب ربع قرن نشیب و فراز جلب مى كنیم.


در صفحه ۳۲ این كتاب چنین آمده است: «افزایش سقف بودجه ارزى كشور نسبت به ارقام پیش بینى شده در ماده ۶۰ قانون برنامه سوم توسعه توأم با برداشت هاى مكرر از حساب ذخیره ارزى با عناوین مختلف عملاً موجب شده كه علاوه بر تشدید وابستگى بودجه به درآمدهاى نفتى در سال هاى برنامه سوم، اهداف اولیه ماده مزبور نیز تا حد زیادى مخدوش شود. »

البته درباره عملكرد حساب ذخیره ارزى حرف هاى ناگفته بسیار است كه بالاخره روزى باید گفته شود. تنها نمونه كوچكى از آن در حرف هاى وزیر سابق امور اقتصادى و دارایى نهفته است. طهماسب مظاهرى كه امیدواریم روزى آقاى خاتمى دلایل خروج وى از كابینه را براى مردم بیان كند تاكنون چندین بار در مصاحبه هاى مختلف اعلام كرده است كه منابعى از حساب ذخیره ارزى به طرحهاى صنعتى اختصاص یافته كه نتیجه این طرح ها چیزى جز زمین هاى بایر نبوده است.


نمونه دیگر از اظهارات آقاى خاتمى درباره حساب ذخیره ارزى به این شرح بود:


«دوستان دولت شاهد هستند كه براى برداشت از حساب ذخیره، خارج از حدود مقرر، چقدر سختگیرى مى كردم. در تمام چند سال به طور محدود و فقط براى كارهاى تولیدى و زیربنایى برداشت كردیم.»


خوب است آقاى خاتمى به نكات زیر كه همگى از گزارش هاى رسمى دولت هشتم است توجه كند.


كتاب ربع قرن نشیب و فراز: «سیاست هاى انبساطى اعتبارى در برنامه سوم توسعه در عمل موجب تخصیص بخش عمده اى از رشد منابع اعتبارى در بخش بازرگانى داخلى و خدمات گردیده است كه به دلیل ساختار غیرمولد این بخش فاقد آثار تولیدى بوده و بیشتر معطوف به افزایش سطح عمومى قیمت ها خواهد بود.»


گزارش خلاصه تحولات اقتصادى كشور از انتشارات بانك مركزى: «فزونى كسرى تراز عملیاتى نسبت به تراز مثبت خالص واگذارى دارائیهاى سرمایه اى موجب شد مجموعه تراز عملیاتى و سرمایه اى بودجه دولت با كسرى مواجه شود كه عمدتاً از محل برداشت از حساب ذخیره ارزى تأمین شد.»


۳-  آقاى خاتمى در زمینه خصوصى سازى اشاره داشتند كه نطفه اصلى سیاستگذارى اصل ۴۴ در دولت ما شكل گرفت.


  گزارش بانك مركزى مى گوید عدم تحقق واگذارى دارائیهاى مالى به میزان ۲۲۷۷۵ میلیارد ریال در سال ۸۳ عمدتاً ناشى از روند كند واگذارى شركتهاى دولتى است.


و گزارش وزارت اقتصاد نیز در همان سال تأكید دارد ادامه روند خصوصى سازى هاى انجام شده و عرضه سهام از طریق بلوك بندى هاى بزرگ خصوصى سازى را از اهداف اولیه دور ساخته است.
طبقه بندی: سیاسی،

[ سه شنبه 21 خرداد 1392 ] [ 08:40 ب.ظ ] [ مبــارز ]

[ لبــیک همراهان() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، ،
/cb:loop_post