تبلیغات
حضـورتا ظهـور - سازنده فیلم مستهجن برنده نخل طلای کن: انقلاب تونس بدون انقلاب جنسی کامل نمی‏شود...

حضـورتا ظهـور

راه معنویت و صفا، كوچه بن‏بست نیست!(مقام معظم رهبری)

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ حضـورتا ظهـورخوش آمد میگویم ... برای سلامتی و فرج آقاامام زمان(عج)صلـــوات.اللهم صل علی محمدوال محمدوعجل فرجهم


سازنده فیلم مستهجن برنده نخل طلای کن: انقلاب تونس بدون انقلاب جنسی کامل نمی‏شود

نگاهی به واکنش اعراب به اعطای جایزه به فیلم همجنسگرایانه کارگردانی تونسی در جشنواره کن نشان می‌دهد که علیرغم تلاش‌های همراهان استعماری فرانسه در کشورهای عربی، آنها معتقدند که این جایزه سخیف و سیاسی است که تاثیری نخواهد داشت.

به گزارش فارس هر چند موفقیت فیلمی همجنس‌گرایانه در جشنواره کن سال جاری در ادامه مسیر فرهنگ‌سازی این جشنواره برای ایجاد انحرافات بیشتر اخلاقی در جامعه با فرهنگی چون فرانسه است اما در کنار این می‌توان اهداف بیشتری برای موفقیت این فیلم در نظر گرفت.
 
یکی از این اهداف تاثیرگذاری این فیلم در جهان عرب و به‌ویژه مناطق موثر از فرهنگ فرانسوی چون شمال آفریقا و به‌ویژه تونس زادگاه کارگردان فیلم «زندگی ادیل» یا «آبی گرمترین رنگ است» است......
* کشیش: انقلاب تونس بدون «انقلاب سکسی» کامل نمی‌شود!
 
 به‌ویژه آنکه این کارگردان تونسی‌الاصل پس از دریافت این جایزه آن را به جوانان انقلابی تونس اهدا کرده و گفته است: وقتی ساخت این فیلم را به پایان رساندم به خودم گفتم این فیلم تاثیر خوبی در جوانان تونسی خواهد گذاشت! چراکه انقلاب تونس بدون «انقلاب سکسی» کامل نمی‌شود!
 
بنابر این گزارش، نگاهی به رسانه‌های عربی و تونسی پس از موفقیت عبداللطیف کشیش نشان از برخورد سرد و بعضا عصبانی رسانه‌ها و منتقدان تونسی به این قضیه است.
 
رسمی‌ترین واکنش به جایزه «کشیش» را وزارت فرهنگ این کشور داشته که در بیانیه‌ای با واکنشی سرد تنها گفته است که امیدوار است این جایزه افق‌های جدیدی برای سینمای تونس باشد.
 
اما فتحی الخراط مسئول سینمایی وزارت فرهنگ تونس، به رادیو «کلمه» فرانسه که سوالی درباره اکران این فیلم در تونس پرسیده!، گفته است که اکران این فیلم به تصمیم کمیته مخصوص باز می‌گردد چراکه اکران آن امکان دارد موجب شکل‌گیری واکنش‌های بدی شود.
 
* الجزیره: جایزه به «کشیش» به دور از بی‌طرفی و اهداف سیاسی نیست
 
 اما واکنش‌های منتقدان تونسی و عرب به جایزه این فیلم جالب‌تر است، هر چند برخی سعی می‌کنند این جایزه را موفقیتی برای سینمای عرب بدانند اما با اشاره به موفقیت‌های پیشین سینمای عرب در جشنواره کن این جایزه را سخیف قلمداد می‌کنند.
 
تحلیلگر پایگاه خبری الجزیره با اشاره به جایزه‌های کارگردانانی چون «ایلیا سلیمان»، «رشید بوشارب» و «محمد لخضر» که به خاطر فیلم‌هایشان از مقاومت مردم عرب علیه استعمار موفق به کسب جوایزی شدند، می‌نویسد: اما جایزه «کشیش» از مسیر خارج شده به‌گونه‌ای که بسیاری از منتقدان آن را به دور از بی‌طرفی و اهداف سیاسی نمی‌دانند.
 
اما منتقدان تونسی نیز از این فیلم و اعطای جایزه به آن انتقاد کرده‌اند و به ابعاد مختلف مغایرت این فیلم با هنر، اخلاق و سنت‌های اسلامی سخن گفتند.
 
انتقادهای آنان در حالی شدت می‌یابد که همراهان فرهنگی استعمار فرانسوی در تونس تلاش‌های بسیار رسانه‌ای خود را پس از جایزه کن به فیلم «زندگی ادیل» برای اکران آن در این کشور اسلامی و انقلابی آغاز کرده‌اند.
 
از جمله این منتقدان «جمال بوریقه» روزنامه‌نگار تونسی است که با بیان اینکه این فیلم تنش‌زاست، به رادیو «کلمه» فرانسه گفت: این فیلم هرگز همراه با واقعیت‌های عربی و اسلامی سخن نمی‌گوید و جایزه داده شده بیشتر معطوف به سیاست و مسئله همجنس‌گرایی در فرانسه است.
 
* جوانان تونسی: فیلمی از همجنس‌گرایی نمی‌تواند مایه افتخار باشد
 
 پایگاه خبری تونسی «ماگ14» نیز در تحلیل خود از این جایزه با ابراز تعجب از این جایزه می‌نویسد: این فیلم چه نمایندگی از فرهنگ تونس دارد؟ این فیلم حتی نتوانسته است در فرانسه اثر بگذارد که اگر چنین اثری داشت درگیری‌ها درباره قانون «ازدواج همجنس‌گرایان» همچنان در این کشور ادامه نداشت.
 
این پایگاه همچنین می‌افزاید: در تونس اما چه چیزی باید مردم را به این امر تشویق کند که فکر کنند این فیلم از جامعه آنها سخن می‌گوید؟
 
این پایگاه ادامه می‌دهد: اکران این فیلم در تونس یک «زلزله سینمائی» در تونس خواهد بود که سینمای تونس را بیش از پیش بر مسیر انقراض قرار می‌دهد.
 
اما نگاهی به فیسبوک بیشتر نظر مردم این کشور را برای ما نمایان می‌کند، به نوشته پایگاه سینمایی «دیدگان بر سینما» جوانان تونسی فعال در فیسبوک معتقدند فیلمی از همجنس‌گرایی نمی‌تواند مایه افتخار باشد و نمی‌تواند آنان را نمایندگی کند.
طبقه بندی: جنگ نرم، سینما،

[ چهارشنبه 8 خرداد 1392 ] [ 03:15 ب.ظ ] [ مبــارز ]

[ لبــیک همراهان() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، ،
/cb:loop_post